Michaela & Štěpán

22. 9. 2018

Děkujeme, že jste byli s námi v náš Velký den. A jako připomenutí Vám posíláme odkazy na pár fotografií a videa.

//

Thank You for sharing our Special day. As a reminder we are sending links to a few photos and videos.

https://www.dropbox.com/sh/00jfweda01qsma7/AACdeiLyeYpGlSsNC4Zwihafa?dl=0
https://uloz.to/!nPp6AlqGWcDf/miska-stepan-selection-zip
https://uloz.to/live/!QZnsmfqNQGAo/wedding-selection-mp4
https://uloz.to/live/!W21L2edXeGP3/wedding-mp4
https://uloz.to/!FcTJohKXxG1v/nasesvadba-zip-rar

heslo/password : jonatan

Michaela Švecová a Štěpán Kleček

si dovolují Vám oznámit, že si dne 22. září 2018 v 11:30 vyznají svojí vzájemnou lásku v kostele svatého Tomáše na Malostranském náměstí v Praze.

Michaela Švecová and Štěpán Kleček

wish to announce that they shall confess their mutual love at the church of St. Tomas on Malostranske Square in Prague, on September 22nd, 2018, at 11:30 a.m.

O nás / About us

Michaela o Štěpánovi

Stýfko se narodil 20. srpna 1979 v Torontu jako Steven P. Klechek. V Kanadě strávil krásné dětství, ve veselé komunitě československých emigrantů. V raném mládí se věnoval rybaření, hokeji, ochotnickému divadlu, kanoistice a později muzice. V roce 1995 Štěpán opustil svoje kamarády a s rodiči se trvale přestěhoval do Čech, kde našel nové přátele na Gymnáziu Jana Nerudy. V roce 2007 Štěpán konečně dokončil vysokou školu (tedy vlastně dvě:) a nastartoval svojí kariéru úspěšného advokáta. Ve volném čase se věnuje florbalu, squashi, golfu, a kapele – ve které hraje na piano a zpívá, a také má rad filmy s Jamesem Bondem. Rád lyžuje v Alpách, potrpí si na precizně zavěšené obleky ve skříni a má rád uzrálý parmazán, natenko nařezané prosciutto, a k tomu na zapití hodně plnou sklenku hodně plného červeného vína. Jeho snem je pracovat v šoubyznysu a mít svůj vlastní pořad v televizi nebo na internetu. Důchod chce strávit na farmě v Toskánsku, kde bude šťastně žít se mnou a se svým týmem prasat bude hledat v kopcích lanýže a po večerech popíjet víno z vlastních vinic a filozofovat o životě.

Michaela about Stepan

Styfko was born on 20 August 1979 in Toronto as Steven P. Klechek. He enjoyed a wonderful childhood in Canada, as part of the community of merry Czechoslovak immigrants. In his early years he took to fishing, hockey, theatre, canoeing, and later music. In 1995 he left his friends and moved with his parents to the Czech Republic, where he found new friends at the Jan Neruda Secondary School. In 2007 Stepan finally managed to finish university (two of them actually:) and started his successful career as an attorney in Prague. In his free time he enjoys floorball, squash, golf, and also jamming with his band in which he plays the piano and sings, and he also likes James Bond films. He loves skiing in the Alps, he is a perfectionist about almost everything, especially about neatly hanging his suits in the closet, he loves well matured parmesan, thinly sliced prosciutto, and a full glass of full bodied red to down it with. His dream job is to be in show business and to have his own show on TV or on the net. He hopes to retire to a farm in Tuscany where he would live happily with me and a herd of pigs to help him search for truffles on the hillsides, to enjoy wine from his own vineyard in the evenings.

Štěpán o Michaele

Mišulka se narodila 22.května 1992 na dalekém východě v Košicích, přičemž má kořeny také na Moravě a v Maďarsku. V dětství se věnovala basketballu, tenisu, focení a moc ráda malovala. Po gymnáziu se rozhodla odejít do Prahy, kde vystudovala vysokou školu zaměřenou na média. Poté několik let pracovala jako personalistka ve velké nadnárodní společnosti. Ve volném čase rada čte psychologickou literaturu, cvičí bikram jógu, zajde si někam s dobrými kamarádkami, baví jí design interiérů, a jako většina žen, nikdy si nenechá ujít žádný díl Sexu ve městě. Jako já, miluje dobré jídlo a víno a na rozdíl ode mne, strašně skvěle vaří! Užívá si cestovaní - v létě hlavně k moři, a v zimě lyže. Michaela je tak trochu polygot – krom slovenštiny a angličtiny, má základy francouzštiny, češtiny a němčiny (zejména té švýcarské) a do naší domácnosti vnesla docela velkou slovní zásobu z maďarštiny („bogár, dones mi šutemeň…“). Při řízení auta musí neustále poslouchat (a co je horší – i zpívat) italské love songy a fotky na mobilu vždy přikrášluje milionem filtrů. Michaela sní o třech dětech a dvou psech shiba inu. Když odrostou, tak doufá, že procestuje svět a pak bude bydlet se mnou v Itálii, kde se bude starat o náš vinohrad.

Stepan about Michaela

Misulka was born on 22 May 1992 out in the far east in Kosice, and she also has heritage in Moravia and Hungary. In her childhood her hobbies included basketball, tennis, photography and painting. After secondary school she decided to move to Prague, where she completed a master’s degree in media studies. She then worked for several years as an HR manager for a multinational corporation. In her free time, she likes to read books about psychology, to do bikram yoga, to meet up with her friends, she’s also interested in interior design, and, as most women, she can’t miss an episode of Sex and the City. Like me, she loves fine food and wine and unlike me she’s a fantastic cook! She enjoys travelling to the sea in the summer and skiing in the winter. She is quite multilingual – aside from Slovak and English she has the basics of French, Czech, German (especially the Swiss kind) and she introduced a rather wide Hungarian vocabulary into our household (“bogar, bring me a shutemeng…”). When she drives she always has to have her Italian love songs on – and even worse – she tries to sign along. She will never send a picture without first adding a million filters. Michaela dreams of having three children and two shiba inus. After they grow up she hopes to travel the world and then settle with me in Italy where she will take care of our vineyards.

Jonatánek pár slov o tom, jak se rodiče potkali

Tatínek a maminka si dali osudový „lajk“ 24.1.2017, před kterým proběhlo několik tisíc jiných (alespoň u tatínka, který je hooodně vybíravý). Týden na to měli první rande v Sushi baru. Tatínek byl nejprve v šoku, protože si myslel, že přišla Margot Robbie (pro starší generaci: Bridgitte Bardot), ale maminka ho každopádně úplně očarovala. No, a maminka si myslela, že ten pohledný mladík vypadá přesně jak… ehm… Roger Moore (promiň mami, tohleto mne donutil napsat táta...). Tatínek objednal láhev prosecca a první společný zájem byl na světě. Každopádně přeskočila jiskra a rande trvalo snad 8 hodin. No a pak už šly věci docela rychle: první lyžovačka v Rakousku, první hádka, v létě dovča na Sardinii... Tam se tatínek definitivně zamiloval a měsíc na to maminku požádal o ruku na Lago di Como, a to přímo u vily, kde se James Bond zamiloval do Vesper! (promiň mami, zase táta...). No a maminka z toho měla takovou radost, že hned druhý den jsem vzniknul já, výsledek jejich druhého společného zájmu... tedy lásky samozřejmě (sorry tati, donutila mě mamka...). No a v souladu s tradicí je svatba do roka a do dne a já se na Vás všechny už moc těším!

A few words from Jonatan about how his parents met

Mommy and daddy gave each other their definitive “like” on 24 January 2017, following thousands of others in Daddy’s case (he is sooo picky). A week later they had their first date in a sushi bar. Daddy was got a shock when he met mommy as he thought she was Margot Robbie (for the older generation: Bridgitte Bardot) and in any case he was completely enchanted. As for mom... she thought that the handsome gentleman looked just like... er... Roger Moore (sorry mom, dad made forced me to write that...). So anyway dad orders a bottle of prosecco and they immediately discovered their first common interest. The chemistry was there right away and the date lasted about 8 hours. From there things went quite quickly, first ski trip to Austria, first major argument, first summer vacation to Sardinia. That’s where daddy definitely fell in love with mommy and a month later he proposed to her on Lake Como, right next to the villa where James Bond fell in love with Vesper! (sorry mom, dad again...). Anyway mommy got so happy that I was created the very next day, a result of their second common interest... being of course their mutual love (sorry daddy, mum made me add that). In accordance with tradition the wedding is within one year from that day and I really look forward to seeing you all!

Obřad

Svatební obřad se bude konat v kostele sv. Tomáše na Malé Straně, Josefská ul. 8, v 11:30. Prosíme, abyste přišli na obřad s mírným předstihem (ideálně mezi 11-11:15), abychom Vám mohli dát u vchodu svatební myrtu.

Ceremony

The wedding ceremony will take place in the church of St. Tomas in Malá Strana, Josefská street 8, at 11:30 a.m. Please be there slightly ahead of time (ideally between 11-11:15), as all guests will receive a wedding myrtle at the entrance.

Josefská 28/8

Přípitek

Po obřadu bude následovat slavnostní přípitek v krásné Vrtbovské zahradě; ta je nedaleko kostela, a tak se přesuneme společně po vlastních. V zahradě si také uděláme pár fotek.

Garden Reception

After the ceremony, there will be a reception in the beautiful Vrtbovska Garden. It is a short walk from the church, so we will go by foot. The reception will be followed by a photoshoot with our photographer.

Karmelitská 373/25

Hostina

Svatební hostina bude oficiálně zahájena v 15h slavnostním obědem.

Banquet

The wedding banquet will start at 3 p.m., with a seated lunch.

Malostranské nám. 37/23

Harmonogram / Schedule

11:00 - 11:30

Příchod hostů / Arrival of Guests

11:30

Obřad v kostele sv. Tomáše / Ceremony in St. Tomas church

12:30

Přesun do Vrtbovské zahrady / Transfer to Vrtbovska Garden

13:00

Přípitek a občerstvení, focení / Toast and refreshements, photoshoot

14:30

Přesun do Kaiserštejnského paláce / Transfer to Kaiserstejnsky Palace

15:00

Hostina / Banquet
  

Další informace

Other information

 • Dresscode. Svatba bude v barvách šampaň, zlatá a starorůžová. Obřad se bude konat v nádherném barokním kostele, ve kterém však může být chladněji než venku. Prostor k převlečení a šatna se nachází v paláci.
 • Doprava. Na Malé Straně je parkování omezené, proto doporučujeme pro příjezd využít taxi nebo MHD (tramvají na Malostranské náměstí, nebo metrem na Malostranskou). Pokud byste přesto potřebovali přijet autem, nejbližší fialové zóny s parkomatem jsou na náměstí za sv. Mikulášem, ale bývají hodně plné; další bílé zóny jsou až za Újezdem.
 • Dary. V prvním řadě budeme vděční, když nám obětujete svůj čas a náš velký den prožijete s námi. Společnou domácnost máme zařízenou, ale pokud si nám přejete dát nějaký svatební dar, budeme mít radost z čehokoliv, co Vy máte rádi, nebo za malý příspěvek na svatební cestu.
 • Děti. Děti jsou na svatbě vítány, je jen na Vás, zda Vaše ratolesti vezmete sebou, nebo zda si zajistíte hlídání, jen nám prosím nezapomeňte dát vědět.
 • Dotazy. V případě jakýchkoli dotazů, prosím neváhejte kontaktovat naší koordinátorku Lucii:
  email: hello@weddingfactory.cz
  mob: +420 721 840 685
 • Dresscode - The colors of the wedding will champagne, gold and antique pink. The ceremony will be in a beautiful Baroque church, but please note that it may be cooler than outside. There is a cloakroom in the palace to leave your belongings.

 • Transport. Parking on Mala Strana is very limited, so we recommend arriving by taxi or public transport (tram to Malostranske namesti or metro to Malostranska). For these who need to take their car for whatever reason, the nearest public paid parking zones on Malostranske square, however they are often quite full, other parking areas are as far as Ujezd.

 • Gifts. First of all, we will be grateful for the time you dedicate to sharing our big day with us. Our household is fully equipped, but if you would like to honour us with a weeding present, we will be thankful for anything that you would like to give us, or for a small contribution towards our honeymoon.

 • Children. Children are welcome at the wedding. It is up to you whether to bring your loved ones or call the babysitter, just please be sure to let us know!

 • Questions. In case of any queries, please do not hesitate to contact our coordinator Lucie:
  email: hello@weddingfactory.cz
  mob: +420 721 840 685

R.S.V.P.

Moc prosíme všechny ty z Vás, kteří nám ještě finálně nepotvrdili účast, počet dospělých nebo počet dětí, abyste tak učinili co nejdříve, nejpozději do neděle, 9. 9. 2018. Moc děkujeme a těšíme se na Vás!

We kindly ask all those of you, who have not yet finally confirmed their attendance, or the number of adults or children to please do so as soon as possible but no later than Sunday 9/9/2018. Thanks so much and see you all there!

Zúčastním se // I will participate: Ano // YesNe // No

S doprovodem? // +1? Ano // YesNe // No

Počet dětí // Number of children:
Prosím napište věk dětí do poznámky // Please write down the age of the children into the box below

I tuto stránku s láskou vytvořily holky z Wedding Factory. / This page was made with love by girls from Wedding Factory.